Własna kancelaria prawna jest marzeniem większości studentów prawa oraz początkujących prawników, stała się też pewnego rodzaju symbolem prestiżu i dobrego zarobkowania. Nic więc dziwnego, że kancelarie rosną, szczególnie w dużych miastach, jak grzyby po deszczu. Idąc ulicami centrum takich miast jak Warszawa, Poznań czy Olsztyn można zauważyć ich nawet po kilkanaście na jednej ulicy.

Skąd popularność porad prawnych? 

Porady prawne stały się dobrym sposobem na rozkręcenie własnego biznesu, ponieważ w dobie nowoczesnego świata coraz więcej przedsiębiorstw, a także osób fizycznych potrzebuje tego rodzaju usług. Swobodne prowadzenie firmy, w obliczu zmieniających się notorycznie przepisów wymaga zaangażowania specjalisty, który będzie monitorował zachodzące zmiany i w porę zawiadamiał o nich przedsiębiorcę. Bardzo często zapłacenie za nawet nie najtańsze porady prawne świadczone przez wykwalifikowanych radców lub adwokatów jest zdecydowanie korzystniejsze od konieczności zapłacenia wysokiego mandatu. Organy administracji publicznej przecież nie uważają nieznajomości prawa za jakąkolwiek wymówkę. Wszakże już Rzymianie twardo mówili: ignorantia iuris nocet. Teoretycznie zawsze uchwalając przepisy daje się okres na zapoznania, vacatio legis, aczkolwiek w praktyce nie zawsze jest on w pełni wystarczający do ogarnięcia wszystkich poczynionych przez legislaturę zmian. 

Jak dobrać specjalizację? 

Kancelaria prawna w obecnym czasie do poprawnego i sukcesywnego działania potrzebuje odpowiednio dobranej specjalizacji. W dużych miastach wojewódzkich, takich jak Olsztyn konkurencja kwitnie i aby się przez nią przebić należy czymś wyróżnić się z przysłowiowego tłumu. Najlepiej uczynić to przez dobranie sobie bardzo wąskiej specjalizacji oraz stanie się w niej mistrzem. Kancelaria prawna to biznes taki jak inny: również trzeba dbać o promocję i reklamę. Oczywiście w przypadku tego typu działalności musi być ona bardziej subtelna i wyważona, aczkolwiek nadal jest konieczna do skutecznego utrzymania się na wysoce konkurencyjnym rynku. 

Miasta szansą rozwoju

Zdecydowana większość przedsiębiorstw ma swoje siedziby w dużych polskich miastach. Również one stanowią prężne ośrodki akademickie kształcące przyszłych prawników jak Warszawa, Kraków, Poznań, Wrocław, Gdańsk czy Olsztyn. Nic więc dziwnego, że to w dużych miastach porady prawne trafiają na najbardziej podatny grunt. To właśnie wśród licznych przedsiębiorców i większej liczby mieszkańców, kancelaria prawna ma szansę uzyskać prawdziwy sukces, a prowadzący ją prawnik dorobić się znacznego majątku. Porady prawne w takich miejscach, jeżeli będzie się potrafiło przebić z własną ofertą, mogą stać się prawdziwą żyłą złota i przepustką do znakomitej kariery. 

Podobne wpisy