Jakie sprawy załatwia się u notariusza?

W czasach, w których nasze życie krąży wokół wielu kwestii prawnych i majątkowych warto wiedzieć, że większość z nich regulowana jest konkretnymi przepisami. Nie może zostać wdrożona w życie bez wsparcia notariusza. Notariusz jest prawnikiem tworzącym obowiązujące prawnie akty. Na mocy których możemy potwierdzić wiele kwestii dotyczących naszych nieruchomości, testamentów, oświadczeń woli itd. Bez spisania ich w formie prawnej, właśnie u notariusza, nie można uznać ich za legalne.

Jakimi kwestiami prawa zajmuje się notariusz?

Najbardziej popularnymi aktami prawnymi tworzonymi przez notariusza, o których ma świadomość większość obywateli, są umowy sprzedaży i kupna nieruchomości oraz testamenty i sprawy spadkowe. Odpowiednio wybrana kancelaria notarialna. Bez względu na to, czy znajduje się w mieście Olsztyn, Suwałki czy w Warszawie. Zawsze będzie mogła służyć pomocą w zakresie tych dwóch popularnych czynności notarialnych. Dodatkowo, notariusz, jako tzw. zawód zaufania publicznego zawsze opiera tworzenie aktów prawnych i testamentów na stuprocentowej tajemnicy prawniczej. Klienci mogą być pewni, że te umowy, jakie podpisują u notariusza zostają wyłącznie między nimi, kontrahentem trzecim (np. osobie kupującej nieruchomość) oraz notariuszem. Kancelaria notarialna powinna wyróżniać się również posiadaniem profesjonalnej strony internetowej, jak np. https://www.notariuszolsztyn.info/, na której klienci znajdą nie tylko dane kontaktowe, ofertę i cennik na usługi prawnicze. Również dokumenty potwierdzające,że dany notariusz jest legalnie zarejestrowanym w Polsce prawnikiem.

Inne czynności notarialne

Nie wszyscy wiedzą, że poza testamentami i umowami o sprzedaży nieruchomości zakres czynności notarialnych, jakie może wykonać dana kancelaria notarialna np. z Olsztyna czy jakiegokolwiek innego miasta, jest znacznie szerszy! Wśród całego zestawu takich czynności warto wymienić m.in sporządzanie u notariusza w pełni obowiązującej prawnie intercyzy przedmałżeńskiej, mediacja spadkowe między spadkobiercami, sporządzanie poświadczeń notarialnych do różnych czynności wykonywanych przez klientów notariusza np. pełnomocnictw do prowadzenia czynności prawnych, umów dotyczących wieczystego użytkowania gruntu, darowizn, ale i umów o ustanowienie odrębnej własności lokalu.

Notariusz zajmuje się także:

  • poświadczaniem podpisów klientów na dokumentach,
  • określa zgodność podanej kopii dokumentu z jego oryginałem,
  • zapisuje protokoły z różnego rodzaju spotkań mających charakter formalny i wymagających potwierdzenia.
  • przygotowywaniem dla klientów tzw. protestów czeków czy weksli.

Spis wszystkich czynności dodatkowych, jakie może wykonać notariusz z miasta Olsztyn (lub innego), a jest to naprawdę długa lista, można znaleźć na stronach rządowych określających zakres działań notariuszy w Polsce. Taka lista może być przydatną, ale warto pamiętać, że przed wyborem konkretnego notariusza wskazany będzie kontakt telefoniczny, celem upewnienia się czy dane akty prawne są przez niego tworzone i w jakim czasie.

Podobne wpisy